ROWER POZIOMY ZE SKLEJKI
Pro¶ciej nie mo¿na...
Marek Utkin
MATERIA£Y
- Dwie stare ramy od rowerów (typ obojêtny). Na rysunku przedstawiono ramy od roweru mêskiego i sk³adaka.
- Ko³o przednie 16? lub 20? i odpowiadaj±cy mu widelec.
- Ko³o tylne pasuj±ce do tylnej czê¶ci ramy.
- Wspornik kierownicy (?fajka?) z przed³u¿eniem.
- Kierownica od sk³adaka, BMXa, Polo lub t.p.
- Sklejka brzozowa (wymiary orientacyjne) 1200 x 120 x 10 mm (wystarczy na spor± ramê).
- Sklejka brzozowa 500 x 160 x 8 i 250 x 160 x 8 (siedzisko).
- Karimata, pianka poliuretanowa, skóra, brezent lub skaj itp. materia³y do pokrycia siedziska.
- Kompletny system napêdowy (korby z ko³em ³añcuchowym, ³o¿yska suportowe pasuj±ce do posiadanej ramy, peda³y, przerzutka itp.).
- P³askowniki stalowe 2 x 20 mm 4 szt. po 300 mm.
- Listwy brzozowe lub bukowe 20 x 30 mm o d³ugo¶ci ramy.
- Klej epoksydowy, gwo¼dzie, ¶ruby M8 i M6 z nakrêtkami, podk³adki.
WYKONANIE
-
1.Usi±¶æ na pod³odze opieraj±c siê plecami o ¶cianê, po³o¿yæ nogi p³asko na pod³odze i zmierzyæ odleg³o¶æ od ¶ciany do podeszew. To da przybli¿on± odleg³o¶æ od oparcia siedziska do peda³u w skrajnym oddaleniu od oparcia. Do wymiaru dodaæ ok. 5 - 10 cm na regulacjê.
-
2.Ramê wykonaæ z p³yt sklejkowych przyklejonych do listew klejem epoksydowym (przekrój c ? c). Przy klejeniu przytrzymaæ du¿± ilo¶ci± ¶cisków stolarskich.
-
3.Wyci±æ oparcie i doln± czê¶æ siedziska, czê¶ci po³±czyæ zawiasami szafkowymi (Rys. 2), z ty³u oparcia przymocowaæ obejmy do regulacji odleg³o¶ci, (p³askownik 2 x 20) (Rys. 1).
-
4.Do dolnej czê¶ci siedziska przykleiæ i przykrêciæ klocek (bukowy lub brzozowy) o szeroko¶ci ramy (ok. 50 mm). Nale¿y przymocowaæ do niego p³ytki z blachy stalowej 1 mm lub aluminiowej 2,5 mm, s³u¿±ce do regulacji przesuwu siedziska (Rys. 3).
- 5.Czê¶æ suportow± (Rys. 4 ? od sk³adaka) przyci±æ do odpowiednich wymiarów, sp³aszczyæ na gor±co koñcówki wide³ek, wywierciæ otwory ? 4 mm, które nale¿y pó¼niej rozwierciæ na ? 6 mm. W pojedynczej rurze (dawniej podsiod³owej) wywierciæ otwory ? 6 i rozwierciæ do ? 8.
- 6.Po³o¿enie suportu wzglêdem przedniego ko³a ustala siê tak: gdy k±t nachylenia widelca a = +/- 58 stopni, odleg³o¶æ b = d³ugo¶æ korby (od ¶rodka osi suportowej do koñca korby) + promieñ ko³a + 1,5 cm (na b³otnik).
- 7.Od spodu sklejkowej ramy, ok. 100 mm od jej przedniego koñca wiercimy pod k±tem ok. 60 stopni otwór ? 28 lub 32 mm (odpowiadaj±cy rurze podsiod³owej od suportu). Nale¿y ustaliæ po³o¿enie otworów w rurze i wywierciæ analogiczne otwory w sklejce. Otwory ? 6 mm w wide³kach s³u¿± do nawiercenia identycznych otworów w drewnianej ramie. Miêdzy ramê a wide³ki wprowadziæ p³askowniki z nawierconymi otworami (Rys. g³ówny >drewniak01.*<, pkt. 5).
- 8.Do rury ? 35 x 2 mm (lub szyjki ramy starego roweru) przyspawaæ dwie blachy stalowe 60 x 120 x 2 mm. Nawierciæ otwory ? 6 mm, rozwierciæ do ? 8. Miêdzy blachy wcisn±æ klocek bukowy lub brzozowy i przewierciæ w z³o¿eniu. Ca³o¶æ wcisn±æ w przedni± czê¶æ ramy, uprzednio przewiercaj±c p³askowniki i skrêciæ ¶rubami pasowanymi M8.
- 9.Z tylnymi wide³kami nale¿y post±piæ podobnie, patrz rysunek.
- 10.Ramê zabezpieczyæ przed wilgoci± lakierem wodoodpornym (szczególnie od ¶rodka).
Plany podobnego (jeszcze prostszego) roweru by³y publikowane w Niemczech w wydawnictwie dla majsterkowiczów-ekologów w latach 80. i 90 (patrz Rys. >drewniak03.*< i >drewniak04.*<).
Plany by³y opublikowane w Kalejdoskopie Techniki nr 4 (389) 1989 r.
Autor nie ponosi ¿adnej odpowiedzialno¶ci za jakiekolwiek nastêpstwa wykonywania i pos³ugiwania siê opisanym pojazdem.
Plany mo¿esz równie¿ pobraæ spakowane do formatu ZIP