Share on Facebook

Rowery poziome są całe nietypowe, tak że właściwie tytuł tej porady powiniem brzmieć: "Pewien sposób na zaplatanie kół". Tak czy inaczej jest wzór, opis oraz program.

Autor: Marek Utkin

 

 

  Jakie zastosować szprychy w układzie: piasta z hamulcem bębnowym SACHS'a i obręcz 20'?

 Na kołnierzach aluminiowych (grubszych) szprychy układają się trochę inaczej i mogą być nieznacznie dłuższe.W moim kole (piasta ze stalowym kołnierzem) z pomiaru calówką wynika, że mam 158 (ew. 162mm) przy kole zaplecionym na jeden krzyż. Ten jeden krzyż był spowodowany długością szprych, jakie wtedy miałem.
 Koło zaplecione na jeden krzyż jest sztywniejsze, lecz ew. scentrowanie może być połączone z zerwaniem szprychy lub wyciągnięciem nypla z obręczy (to oczywiście sytuacja ekstremalna i w LWB zdarza się rzadko z powodu małego obciążenia przedniego koła). Trzy krzyże dają niezły efekt jeśli brać pod uwagę elastyczność. Inaczej mówiąc: sztywność koła jest odwrotnie proporcjonalna do liczby skrzyżowań szprych.
Trzy krzyże dają niezły efekt, lecz z kolei przy małych kołach i wysokich piastach nastepuje przegięcie główki nypla (szprycha dochodzi do obręczy pod ostrym kątem) i pojawia się możliwość zerwania szprychy przy gwincie.

 Nietypowe długości szprych przy innych okazjach uzyskiwałem nacinając gwint M2 na standardowych, przyciętych szprychach (mających normalnie gwint 2,2mm, zatłaczany, grubszy od szprychy) i stosując nyple z gwintem M2 od rowerów wyścigowych (Favorit, Jaguar). Niezła zabawa, jak się ma dużo czasu...

 OBJAŚNIENIA DO WZORU:

L = długość szprychy
D = wewnętrzna średnica obręczy
b = odległość kołnierzy piasty
d = P.C.D. = (pitch circle diameter) - średnica kręgu otworów na szprychy
Kn = liczba krzyży (3 lub 4)
Sn = liczba szprych

 3 milimetry dodane do całości to zakładana grubość obręczy [aluminiowej] plus główka nypla (przy wkręceniu szprychy do nacięcia). Długość szprychy jest tu mierzona nie od końca gwintu do środka główki, lecz do zagięcia [środek główki minus 1,2 mm].

  Do obliczeń można posłużyć się również programem Przemka Yeti Siedzińskiego, jednak należy przy tym pamiętać o powyższych uwagach [3 mm i główka]

[dop. J.S.]

 

Powered by Bullraider.com
 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com